Sportivo TV

Toyotan Elfyn Evans ei ole kärsinyt odotetulla tavalla ensimmäisestä lähtöpaikastaan Chilen MM-rallissa.

Evans pystyi ajamaan pohja-ajan päivän toiselle erikoiskokeelle ja jätti tallikaverinsa Oliver Solbergin 1,8 sekunnilla. Sébastien Ogier oli kolmanneksi nopein ja hävisi pohja-ajalle 1,9 sekuntia.

Sami Pajari oli ensimmäisellä pätkällä vielä vaikeuksissa, mutta nyt suomalainen löysi jo hieman paremman vauhdin.

Pajari oli toisella pätkällä neljänneksi nopein ja hävisi pohjille 2,6 sekuntia.

– Teimme pieniä muutoksia autoon ja nyt se tuntui jo vähän paremmalta, Pajari paljasti.

– Ei se vieläkään paras mahdollinen ole, mutta vähintään parempaan suuntaan nyt, hän jatkoi.

Hyundain Esapekka Lappi jäi pohja-ajasta 17,2 sekuntia. Se on valtava ero kärkeen, kun otetaan huomioon, että erikoiskokeella oli mittaa vain 10,76 kilometriä. Lappi oli hyvin lähellä ajaa myös ulos.

– Ajolinja oli väärä ja osuimme penkkaan, Lappi sanoi.

Kokonaistilanteessa Elfyn Evans nousi rallin kärkipaikalle vain 0,4 sekunnin erolla Oliver Solbergiin nähden. Adrien Fourmaux on kolmantena ja Sébastien Ogier nyt neljäntenä.

Pajari jatkaa edelleen viidentenä. Suomalainen on jäänyt tässä kohtaa kärjestä kuitenkin jo 19 sekuntia.

Chilen MM-rallissa ajetaan perjantaina vielä neljä erikoiskoetta. Kilpailu päättyy sunnuntaina.

Chilen MM-rallin tilanne EK2/16 jälkeen:

SijaKuljettajaAutoAikaEro
1.Elfyn EvansToyota GR Yaris Rally118:16.5
2.Oliver SolbergToyota GR Yaris Rally118:16.9+0.4
3.Adrien FourmauxHyundai i20 N Rally118:31.6+15.1
4.Sébastien OgierToyota GR Yaris Rally118:35.4+18.9
5.Sami PajariToyota GR Yaris Rally118:35.5+19.0
6.Thierry NeuvilleHyundai i20 N Rally118:39.2+22.7
7.Josh McErleanFord Puma Rally119:09.0+52.5
8.Jon ArmstrongFord Puma Rally119:11.3+54.8
9.Esapekka LappiHyundai i20 N Rally119:17.7+1:01.2

LUE MYÖS: Lotta Harala jakoi järkyttäviä kuvia – varoitti ihmisiä (UrheiluAreena.fi)