Sauber muuttuu F1-sarjassa Audin tehdastalliksi vuonna 2026. Audi on nostanut todellisen yllätysnimen kuljettajamarkkinoiden ykköskandidaatikseen, jos Ferrarilta lähtevä Carlos Sainz viittaa kintaalla saksalaisjätille.

Arvostettu F1-toimittaja Lawrence Barretto alleviivaa, että Sauber ei tule tekemään u-käännöstä Valtteri Bottaksen ja Zhou Guanyun osalta. Molemmat joutuvat lähtemään Sauberilta tämän kauden jälkeen.

Barretton mukaan Audin pääkohteeksi kuljettajamarkkinoilla on yllättäen noussut Red Bullin kakkostalli RB:ssä kilpaileva Yuki Tsunoda – siis jos Williamsille viime päivinä sensaatiomaisesti yhdistetyn Sainzin sopimusta ei saada maaliin.

Audilla on jo toinen kuljettaja valmiina. Sauber solmi jokunen aika sitten monivuotisen sopimuksen Nico Hülkenbergin kanssa.

Lue myös:Max Verstappen voi ottaa mallia Kimi Räikkösestä – tämä olisi todella yllättävä päätös

LUE MYÖS: Toyota-pomo avasi oven: Janni Hussille huippupaikka MM-sarjassa? (RalliF1.fi)