Rallicrossin SM-sarja polkaistiin käyntiin lauantaina 27. toukokuuta Hyvinkäällä. Kauden ensimmäiset voitot ratkottiin viidessä eri luokassa.

SuperCar-luokassa avausosakilpailun voittoon ajoi vasta viime metreillä kilpailuun ilmoittautunut Atro Määttä. Toiseksi luokassa ajoi Riku Tahko ja kolmas oli Jukka Lautamäki.

– Kyllä hyvältä tuntuu. Ekalla kierroksella oli vielä ranteet ruosteessa, kun ei ollut treeniä yhtään alla, mutta siitä se parani kisan mittaan, Määttä kertasi Rallicross SM -sarjan tiedotteessa.

– Vielä on vähän auki loppukauden suunnitelmat. Katsotaan ajanko koko kauden, Määttä totesi lopuksi.

SRC-luokassa voiton otti nimiinsä viime kaudella sarjassa toiseksi sijoittunut Henri Haapamäki. Luokan toiseksi ajoi puolestaan viime vuoden mestari Jussi Klemola ja kolmas oli Joni-Pekka Rajala. Voitosta huolimatta Haapamäki on pisteissä avauskilpailun jälkeen vasta toisena Joni-Pekka Rajalan jälkeen.

– Alkoi kausi niin hienosti, että tässä meinaa ihan herkistyä. Kisan alku oli vaikea, mutta sitten siinä rupesi oppimaan auton niksit. Tästä on hyvä jatkaa, Haapamäki iloitsi finaalin jälkeen.

Rallicrossin SM-sarja jatkuu 17. kesäkuuta Honkajoella.

https://twitter.com/Joht_Kotiniemi/status/868466548373151744

LUE MYÖS: Suomalainen hiihtonainen järkyttävän teon kohteena – henki olisi voinut mennä (UrheiluAreena.fi)