Toyotan Juho Hänninen kellotti yhdeksänneksi nopeimman ajan Portugalin MM-rallin käynnistäneellä yleisöerikoiskokeella torstaina. Hänninen jäi reilun kolmen kilometrin pätkällä 1,8 sekuntia kärkikaksikosta Thierry Neuville – Mads Östberg.
– Minulla ei ollut mitään ongelmia yleisöerikoiskokeella. Mutta ei tätä rallia tässä ratkaista, Hänninen totesi Toyotan tiedotteessa.
Portgalin MM-ralli starttaa toden teolla perjantaina. Hänninen uskoo mahdollisuuksiinsa.
– Minulla on hyvä tunne autosta. Uskon, että voimme saada haluamamme tuloksen täältä. Argentiinan MM-rallista saatu kokemus on ollut erityisen hyödyllistä. Odotan innolla, että saame laitettua oppimme täällä käytäntöön, Hänninen intoili.
Toyota kaasuttelee ainakin aluksi pitkälti Argentiinan opeilla.
– Tämä on vähän samanlainen kuin Argentiinan MM-ralli, joten meillä on samansuuntaiset säädöt kuin siellä. Olemme lisänneet tiettyjä kehityskappaleita ja parannuksia, joita olemme sen jälkeen tehneet, Toyotan pääinsinööri Tom Fowler kertoi.


























