Hyundain belgialaiskuski Thierry Neuville saavutti rallin MM-sarjassa kauden toisen voittonsa. Huhtikuun alussa saavuttamansa Korsikan rallin voittonsa jatkoksi hän voitti vappuaattona päättyneen Argentiinan rallin.

Kisa oli todella tiukka. Toiseksi jääneen Elfyn Evansin Neuville päihitti vain seitsemällä kymmenyksellä.

– En ole koskaan kokenut näin hermojaa raastavaa rallin viimeisiä minuutteja urallani. Mahtava tulos ja haluan kiittää tiimiä tästä. Onnittelut Elfynille, joka taisteli hienosti, Neuville sanoi Hyundai Motorsportin mukaan.

Hyundain menestys oli tällä kerralla Neuvillen varassa. Viime vuoden voittaja Hayden Paddon jäi kuudenneksi. Paddon kärsi sunnuntaina ohjaustehostinongelmasta, joka verotti hänen vauhtiaan.

Kolmas Hyundai-kuski Dani Sordo oli kahdeksas. Hän koki rengasrikon jo kisan alussa menettäen pelin.

– Karmea viikonloppu, joka oli jo ohi melkein ennen kuin alkoikaan, summasi Sordo.

Neuville on MM-sarjassa kolmantena. Hän on 18 pistettä Sebastien Ogieria ja kaksi pistettä Jari-Matti Latvalaa perässä. Ogier ajoi Argentiinassa neljänneksi ja Latvala viidenneksi.

Neuville

https://twitter.com/HMSGOfficial/status/858792333005008897

LUE MYÖS: Suomalainen hiihtonainen järkyttävän teon kohteena – henki olisi voinut mennä (UrheiluAreena.fi)