Jalkapallon Veikkausliigassa SJK:ta edustava Nikko Boxall päivittelee kiireitään. Uusiseelantilainen pestattiin Seinäjoelle pika-aikataululla.
– Ensimmäinen viikko oli melkoinen pyörremyrsky. Tulin Suomeen, kävin covid-19-testissä ja terveystarkastuksessa, treenasin kerran joukkueen kanssa, sitten olikin jo ottelu Kuopiossa. Ei tässä ole ollut oikein aikaa jäädä miettimään, Boxall sanoi SJK:n YouTube-kanavalla.
– Mielestäni tuon puolustukseen voimaa ja nopeutta, lisäksi tykkään pallollisesta pelaamisesta. Ehkä tuon myös johtajuutta. Haluan tosissani auttaa joukkuetovereitani, pelimies lisäsi.
Veikkausliigassa Boxall on edustanut aiemmin KuPSia ja VPS:ää.
Viiden ottelun jälkeen SJK:lla on voitto, tasapeli ja kolme tappiota. Lauantaina joukkue isännöi Valkeakosken Hakaa.
































