Jalkapallon Pohjois-Amerikan MLS-liigassa pelaava Josef Martinez on intoutunut hurjaan maalivireeseen. Atlanta Unitedin venezuelalaishyökkääjä osui keskiviikkona kahdesti ja venytti maaliputkensa jo 15 ottelun mittaiseksi.

Atlanta voitti FC Cincinnatin vieraissa 2-0. Martinez maalasi toisella puoliajalla kuuden minuutin välein.

MLS:n verkkosivujen mukaan kovempaan putkeen on maailmassa yltänyt vain Lionel Messi. Argentiinalainen supertähti maalasi Barcelonalle 21 peräkkäisessä liigaottelussa 2013-14.

Martinez on nyt heiluttanut tällä kaudella verkkoa 26 kertaa. Hän nousi LA Galaxyn Zlatan ibrahimovicin rinnalle MLS:n maalipörssin toiselle sijalle. Kärjessä on Los Angeles FC:n Carlos Vela, joka on maalannut 28 kertaa.

https://twitter.com/ATLUTD/status/1174489203842977792

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)