Suomen maajoukkuemaalivahti Lukas Hradecky saavutti toissa viikonloppuna Saksan jalkapallon Bundesliigan mestaruuden, kun Bayer Leverkusen varmisti mestaruutensa jo hyvissä ajoin ennen kauden päätöstä.

Mestaruus oli Leverkusenille seurahistorian ensimmäinen. Sitä juhlittiinkin railakkaasti kentällä heti voittoon päättyneen Werder Bremen-pelin jälkeen.

– Ihan hyvin voin, aika ralli ollut viimeinen viikko. Osasiko tällaisesta edes unelmoida, jos osasi, niin unelma tuli toteen. Hienoa, että ratkesi heti Bremeniä vastaan, oli aika tyylipuhda esitys. Meinasi karata käsistä stadionilla, mutta en ihmettele. Ensimmäinen mestaruus seuralle ikinä, niin tunteet oli pinnassa ja ihmiset oli herkkänä. Toivottavasti ei tule liikaa sakkoja siitä kauden jälkeen, Hradecky kommentoiBundes-Luke -podvastissa.

Seurapomot toivoivat, että kenttää ei vallattaisi pelin jälkeen. Moista ei voinut estää.

– Se oli maailman turhin yritys, Hradecky kommentoi.

Fanit ympäröivät Hradeckyn heti pelin jälkeen. Hän yrittikin päästä mahdollisimman nopeasti kentältä pois, jotta tilanne ei olisi muuttunut katastrofaaliseksi.

– Mä en edes kuullut sitä lopullista päätösvihellystä, 5-0 tuli ennen 90 minuutin täyttymistä. Siinä tuli kaikki fanit, onneksi tuomari tajusi, en mä kuullut vihellystä itse, se vähän peittyi kaiken muun taakse ja sitten mä yritin päästä oikeastaan mahdollisimman nopeasti kentältä pois. Meillä oli semmoiset ohjeet, että se olisi varmaan parempi. Oli se aika väkirikasta se, kuinka paljon sinne porukkaa tuli ja kaikki olisi halunneet repiä paidan pois päältä sun muuta, mikä on ihan ymmärrettävää. Aika nopeasti me mentiin omiin tiloihin ja koppiin, missä oli perheet odottamassa ja siellä jatkettiin nauttimista.

Kannattajat jatkoivat juhlintaa stadionilla reilut pari tuntia. Hradeckyn mukaan kenttä ei kärsinyt kuitenkaan jättivahinkoja,

– Pari päivää myöhemmin kävin kentällä ja yllättävän hyvin se on pysynyt kunnossa. Ei se ihan p**kaksi mennyt.

Lue myös:Shokkitulos – Everton hautasi Liverpoolin haaveet mestaruudesta

LUE MYÖS: Haastattelu: Lukon Tomi Lämsä puhuu haastavasta vaiheesta (KiekkoUutiset.fi)