Valioliigan Liverpoolin päävalmentaja Arne Slot on tehnyt vahvaa työtä debyyttikaudellaan.

Liverpool on sarjan kärjessä kuuden pisteen erolla Arsenaliin ja Nottingham Forestiin. Liverpool on pelannut ottelun vähemmän kuin nuo joukkueet.

Tiistaina onkin sitten edessä kärkikamppailu. Forest isännöi Liverpoolia Valioliigassa.

Forestin sensaatiomainen meno on ihastuttanut. Slot teki maanantaina selväksi lehdistötilaisuudessa, että hän uskoo myös Forestin olevan mukana mestaruustaistossa.

– Olen aina sanonut, että sarjataulukkoa on parasta arvioida kauden puolivälin jälkeen. Tällä hetkellä Forest on siellä huipulla kanssamme. Arsenal, Chelsea, (Manchester) City ja muut ovat joukkueita, jotka kilpailevat kanssamme, arvioi Slot.

– He ansaitsevat sen, että heitä kohdellaan tällä tavalla, jos katsotaan, miten he pelaavat ja heidän tuloksiaan. Huomisesta tulee erittäin vaikea haaste.

Lue myös:Toyotalta jättimäinen F1-paljastus

LUE MYÖS: Näkökulma: Leijonilla näyttää pirun pahalta (KiekkoUutiset.fi)