HJK ja HIFK kohtasivat lauantaina Helsingin Talissa kauden ensimmäisessä Stadin derbyssä. HJK voitti Suomen Cupin ottelun maalein 2-1.
HJK:n voittomaali syntyi vasta ottelun loppuhetkillä.
HJK:lla oli alussa vaikeuksia HIFK:n kovan prässin kanssa, mutta HJK vastasi kuitenkin avausmaalista.
28. minuutilla HJK siirtyi 1-0-johtoon. Roope Riski oli Markus Uusitalon torjumassa irtopallossa ensimmäisenä ja iski pallon verkkoon.
HIFK nousi tasoihin 37. minuutilla. Jusif Ali iskiTähtirinnatrinnalle.
Toisella jaksolla HJK:n Valtteri Moren sai punaisen kortin ja HIFK pääsi pitkään pelaamaan miesylivoimalla, mutta ilman tulosta. Sen sijaan HJK osui vielä kerran. Santeri Väänänen teki uransa ensimmäisen maalin Klubissa 90. minuutilla ja upea laukaus jäi voittomaaliksi.
Suomen Cupissa pelataan lauantaina yhteensä kymmenen ottelua. Jo päättyneissä muissa otteluissa KuPS voitti SJK:n 5-2, TPS kaatoi MuSan 2-0 ja FC Lahti KTP:n 3-0.
Teksti Ville Hirvonen































