HJK kärsi torstaina kauden toisen tappionsa, kun FC Lahti haki Helsingistä voiton maalein 2-1.
Maanantaina täydellä Veikkausliigan kierroksella HJK matkustaa PS Kemin vieraaksi ja haluaa kääntää luonnollisesti kurssinsa voittojen tielle hallitsevana mestarina. Kemi on puolestaan hävinnyt neljä ottelua putkeen, kun FC Inter, RoPS, IFK Mariehamn sekä VPS ovat kuitanneet pisteet kemiläisten kustannuksella.
Ex-HJK-pelaaja Juho Mäkelä vahvistaa Kemiä alkaneella kaudella, kun hyökkääjäkonkari liittyi joukkueeseen maaliskuun lopussa. Mäkelä on voittanut Klubin riveissä neljä mestaruutta sekä kuitannut kahdesti nimiinsä sarjan maalikuninkuuden.
– Kemi-otteluun valmistautumisessa olemme keskittyneet omaan peliimme, erityisesti maalipaikkoihin pääsemiseen ja erilaisiin puolustustilanteisiin, esimerkiksi prässäämiseen pallon meneyksen jälkeen. Toivottavasti kenttä on Oulussa hyvässä kunnossa, jotta pääsemme pelaamaan omaa peliämme, alusti päävalmentaja Mika Lehkosuo HJK:n verkkosivuilla.
Kemissä paineet sysätään vierasjoukkueen harteille.
– HJK:lla on allaan hiukan heikompi jakso, joten sillä on ns. kasvojen pesun paikka ja aivan varmasti heillä on ainoana tavoitteena kolme pistettä. On mielenkiintoista lähteä pelaamaan heitä vastaan ja katsoa mihin meidän rahkeemme riittävät. Kaikki paineet ovat kuitenkin HJK:lla, kemiläisten valmentaja Jari Åhman puolestaan sanaili.
HJK:lta on ottelusta pois Juha Pirinen, Riku Riski ja Enoch Banza.
Veikkausliiga maanantaina 7.5.
PS Kemi – HJK klo 18:30
FC Honka – IFK Mariehamn klo 18:30
FC Lahti – SJK klo 18:30
Ilves – RoPSklo 18:30
KuPS – FC Interklo 18:30
TPS – VPS klo 18:30































