Englanti ja Senegal kohtaavat kello 21.00 alkavassa MM-kisojen neljännesvälierässä. Ottelun voittaja kohtaa puolivälierissä Ranskan.

Englannin päävalmentaja Gareth Southgate on nyt tehnyt valintansa illan otteluun. Joukkue on saanut onnistumisia laajalla rintamalla, joten miehen piti tehdä myös kovia valintoja.

Joukkueen paras maalintekijä näissä MM-kisoissa jää penkin puolelle. Kolme maalia iskenyt Marcus Rashford ei siis mahtunut avauskokoonpanoon.

Hyökkäyksessä aloittavat Harry Kane, Bukayo Saka ja Phil Foden. Raheem Sterling on sivussa perhesyiden vuoksi. Se mahdollisti Fodenin nousun avaukseen.

Liverpoolin Jordan Henderson pelaa keskikentän keskellä Jude Bellinghamin ja Declan Ricen kanssa.

Maalilla aloittaa odotetusti Jordan Pickford. Hänen edessään puolustuslinjan muodostavat Kyle Walker, Harry Maguire, John Stones ja Luke Shaw.

Lue myös:Kaksi maalia MM-kisoissa iskenyt hyökkääjä haluaa Valioliigaan – Liverpool kutsuu?

https://twitter.com/England/status/1599458794290892800

LUE MYÖS: Entinen SE-nainen romahti täysin – koko totuus on nyt julki (UrheiluAreena.fi)