David Beckhamon maailmanlaajuisesti tunnettu supertähti, mutta tähden elkeet eivät perjantaina näkyneet.

Useammat brittimediat uutisoivat, että entinen jalkapallotähti nähtiin perjantaina jonottamassa Kuningatar Elisabet II:n arkulle Lontoon Westminster Hallissa.

Beckham ei jonossa etuillut, vaan jonotti kuten muutkin. Lehtietojen mukaan Beckham jonotti arkulle peräti 13 tunnin ajan.

Lopulta Beckham pääsi arkun luokse ja murtui kyyneliin. Beckham tapasi kuningattaren useampaankin kertaan henkilökohtaisesti.

Kuningatar Elisabet nimitti vuonna 2003 Beckhamin Brittiläisen imperiumin ritarikunnan upseeriksi. Se on arvoasteikossa neljänneksi korkein arvonimi.

Beckham muistetaan erityisesti pitkästä jalkapallourastaan. Hän ei ollut missään vaiheessa maailman paras, mutta kenties kuitenkin tunnetuin jalkapalloilija koko maailmassa.

Lue myös: Kuningatar Elisabet on kuollut – näin urheilumaailma muisteli

LUE MYÖS: Alisa Vainio ällistyttää maailmaa – selostaja toisteli näitä sanoja (UrheiluAreena.fi)