Jääkiekon SM-liigan Pelicans on julkaissut odotetun vahvituksen. Norjan maajoukkuepuolustaja Johannes Johannesen on tehnyt seuran kanssa kesään 2025 kestävän sopimuksen.
Johannesen siirtyy Lahden Pelicansiin SHL:n Röglestä. Pelicansin riveissä ollaan tyytyväisiä kiinnitykseen.
– Etsimme vahvistusta pakistoomme ja oikealta pelaava Johannesen oli tähän erinomainen ratkaisu. Johannesenilta löytyy kokemusta Norjan maajoukkueesta ja hänen potentiaalistaan kertoo myös se, että hän on pystynyt pelaamaan laadukkaassa SHL-liigassa. Pelaajalla oli halu tulla Lahteen ja Pelicansiin. Käytyjen keskustelujen perusteella olimme hänelle ykkösvaihtoehto, kertoo Pelicansin urheilutoimenjohtaja Janne Laukkanen seuran tiedotteessa.
– Johannesen tuo joukkueeseemme luisteluvoimaa, ja hän on varma ja tasainen pakki. Saamme hänen tulonsa myötä lisää leveyttä puolustuspäähän. Johannesen pystyy pelaamaan ylivoimaa ja alivoimaa, ja on varmasti hyvä lisä meidän tasaiseen pakistoomme. Johanneksen kanssa käytyjen keskustelujen perusteella hänellä on kova halu kehittyä, joka on meidän joukkueessamme erittäin iso asia, kommentoi Pelicansin päävalmentaja Tommi Niemelä.
Lue myös:Tapparan Rikard Grönborg esitti rajuja syytöksiä HPK:n suuntaan – ”Se oli likainen”

































