Liigan jumbojoukkue SaiPa on aloittanut lähes jokakeväisen tyhjennysmyyntinsä. Kultakypärä Antoine Morandin sopimus on purettu yhteisymmärryksessä.

SaiPatiedottaa, että sopimuksen purku tapahtui yhteisymmärryksessä. SaiPa kertoi, että sopimus purettiin seuran taloudellisen tilanteen turvaamiseksi.

Aiemmin SaiPa purki jo Adam Helewkan sopimuksen samoin perustein.

– Kultakypärämme Antoine teki upeaa kautta SaiPassa. Tässä kohdassa säästötoimenpide seuran tulevaisuuden ja ensi kauden turvaamiseksi on kuitenkin välttämätön, taloudellinen korvaus sopimuksen purkamisesta on seuralle merkittävä, kommentoi SaiPan urheilujohtaja Harri Aho seuran sivuilla.

Morand on pelannut tällä kaudella 40 ottelua tehopistein 11+18=29.Viime kaudella Morand pelasi SaiPassa 59 Liigan runkosarjaottelua tehoin 4+22=26.

Lähde: SaiPan verkkosivut

Lue myös: Ferrari voi vaihtua Audiin – Carlos Sainzin isältä vihje

Lue myös: Kova väite Max Verstappenista tyrmätään