Liigan siirtoikkunan loppuhetkillä sopimuksensa Pelicansin kanssa purkanut Oliver Kiljunen on löytänyt uuden joukkueen. Kiljunen edustaa jatkossa slovenialaista Olimpija Ljubljanaa.

Kiljunen siirtyi Pelicansiin täksi kaudeksi kahden HPK:ssa vietetyn kauden jälkeen. Pelicansissa hän pelasi tällä kaudella 10 ottelua jääden tehopisteittä.

Olimpija pelaa monikansallisessa ICEHL:ssä, jossa on joukkueita Itävallasta, Unkarista ja Italiasta. Kiljunen on ehtinyt pelata jo kaksi ottelua seuran paidassa kirjauttaen yhden syöttöpisteen.

Olimpija on sarjassa tällä hetkellä yhdeksäntenä ja varmistanut paikkansa vähintään säälipleijareissa. Joukkueen päävalmentajana toimii Antti Karhula ja hänellä on apunaan Jarmo Sainio. Joukkueessa pelaavat lisäksi Ville Leskinen ja Taneli Ronkainen.

Kiljusella on HPK:n ja Pelicansin paidasta yhteensä 80 ottelua. Tehopisteitä niissä on kertynyt 5+11=16.

Lue myös: Jussi Ahokkaan OHL-joukkue porskuttaa vahvasti

Lue myös: Kanadalainen jääkiekkosuuruus lopettaa uransa

LUE MYÖS: Näkökulma: Antti Pennaselta raju tyrmäysisku epäilijöille (KiekkoUutiset.fi)