Video: Sportivo TV

Haasin F1-talli ilmoitti yllättäen lauantaina, ettei Esteban Ocon aja tallin autoa enää Meksikossa. Tapauksesta on tihkunut lisätietoja.

F1-varikolla liikkuu huhuja, että Haas-tallin sisäiset erimielisyydet olisivat kärjistyneet fyysiseksi yhteenotoksi. Ranskalaislehti L’Équipe uutisoi, että Oconin ja tallipäällikkö Ayao Komatsun välinen keskustelu olisi päättynyt äkillisesti ja mahdollisesti jopa fyysiseen yhteenottoon.

Ocon kommentoi asiaa sosiaalisessa mediassa ja vahvisti, että osapuolten välillä käytiin keskustelu näkemyseroista. Hän kiisti kuitenkin jyrkästi väitteet väkivallasta.

– Viime yönä näkemyserot johtivat keskusteluun asianomaisten osapuolten välillä. Myönnän, että keskustelu käytiin, mutta torjun kategorisesti kaikki väitteet ja syytökset siitä, että erimielisyyksien ratkaisemisessa olisi käytetty minkäänlaista fyysistä väkivaltaa, Ocon kirjoitti.

Tapahtumien taustalla oli myös perjantain toisten harjoitusten aikana nähty kiivas radiokeskustelu Oconin ja hänen kisainsinöörinsä Laura Muellerin välillä. Ocon halusi ajaa pehmeällä rengasseoksella, mutta talli oli muuttanut suunnitelmaa ja määrännyt hänet käyttämään keskikovia renkaita.

Toistaiseksi ei ole vahvistettu, liittyikö rengaskiista suoraan Oconin sivuun jättämiseen tai mitä perjantai-illan keskustelussa tapahtui. Myöskään Oconin osallistumisesta kauden jäljellä oleviin kilpailuihin ei ole tehty vahvistusta.

Ocon jättää Haas-tallin jo aiemmin vahvistetusti kauden päätteeksi. Hänen tilalleen ensi kaudeksi tulee brasilialainen Rafael Camara.

Meksikossa häntä paikkaa 32-vuotias F1-debytantti Ryo Hirakawa. Japanilainen oli aika-ajojen 18.

LUE MYÖS: Cadillacilta nolo moka – Valtteri Bottaksen työpaikka onkin turvassa toistaiseksi (RalliF1.fi)