Pelicans tiedotti torstaina nettisivuillaan julkaisemassa videossa pestanneensa uuden pelaajan joukkueeseen. 30-vuotias Ryan Potulny liittyy joukkueeseen harjoituskaudella. Mies on Philadelphia Flyersin varaus vuodelta 2003 ja pelannut NHL-sarjaa Philadelphian, Edmontonin, Chicagon sekä Ottawan joukkueissa.
Muutama viime kausi on vierähtänyt AHL-sarjassa hieman hiljaisemmilla tehoilla mutta Pelicans tuntuu luottavan uuteen värväykseensä.
– Pidän erittäin paljon tästä pelaajasta. Tämä kaveri pystyy pelaamaan kumpaankiin suuntaan. On kykyä maalintekoon mutta saatiin kokonaisvaltainen pelaaja. Kaksi hieman vaisumpaa vuotta hänellä mutta tunne on, että se uusi tuleminen tulee sieltä ja me halutaan tarjota tämä tilaisuus hänelle. Rakastan tätä miestä, odotamme häneltä johtajuutta. Vähän sellainen win-win-juttu meille, joukkueen luotsi Petri Matikainen kertoi tunnoistaan videolla.































