Olli Jokisen valmentama Jukurit oli pelillisesti parempi torstaina, mutta hävisi silti JYPille 1-3.
– Kyllä meillä oli tänään tekemisen meininki. Taas oli vastustajan maalin hinta aika halpa meille. Kyllä me jouduttiin tekemään tosi kova työ sen yhden maalin eteen, Jukurien päävalmentaja Olli Jokinen sanoi.
– Paljon oli maalipaikkoja ja kyllä me vietiin peliä. Tämä on maalintekopeli ja yhdellä maalilla on vaikea voittaa, Jokinen jatkoi.
Jukurit oli pelin päällä lähes alusta loppuun, mutta voitto kaatui tehottomuuteen.
– Kyllähän kaikki näkivät ketkä tätä peliä katsoivat, näkivät, että ne pari ensimmäistä maalia tuli aika helposti. Tää on jääkiekkoa ja virheitä sattuu. Ei siinä mitään. Oli siinä meillä paljon aikaa tulla peliin mukaan ja oli tolppaa ja muuta. Olen kokonaisuutena tyytyväinen peli-ilmeeseen. Näin kun me pystytään pelaamaan, niin kyllä niitä voittojakin tulee. Vastustaja laukoi 12 kertaa maalia kohti, niin kyllä siitä yleensä pitäisi se kolme pistettä klaarata, mutta tänään ei tullut, Jokinen sanoi suoraan.
JYP-legendat Jarkko Immonen ja Jani Tuppurainen palasivat Jyväskylään nyt Jukurit-paidassa. Hetki oli tunteikas.
– Tietysti tämä oli iso päivä heille. He ovat tehneet pitkän päivätyön tämän organisaation eteen ja on hienoa, että seura arvostaa ja tekee tuollaisen tribuuttivideon pojille, kun he palaavat kotiin, Jokinen kiitteli.
Teksti: Ville Hirvonen































