Jokerit pudotti maanantaina uutispommin, kun se ilmoitti, ettei se haekaan paikkaa SM-liigasta kaudeksi 2025-2026.
Jokereiden mukaan Liigaan pyrkiminen tulisi liian kalliiksi ja olisi liian suuri taloudellinen riski.
Liiga-osakkeen hinnan on arvioitu nousevan jopa 3,8 miljoonaan euroon, kun se vielä Jukureiden, KooKoon ja Sportin aikaan oli noin 1,8 miljoonaa euroa.
Kun vielä Mestis-seuran pitäisi selvittää karsinnat Liigan viimeistä vastaan, nousevat kustannukset helposti 7-9 miljoonaan euroon.
HIFK:n tuore puheenjohtaja Jaakko Eskola totesi tiistaina MTV Urheilulle, että hän haluaisi nähdä ”helsinkiläisenä jääkiekon kannattajana paikallispelejä”.
Jokerit-pomo Mikko Saarni totesi maanantaina, että Liigan sarjajärjestelmä pitäisi laittaa uusiksi. Hän kannatti mallia, missä pääsarjassa pelaisi 12 joukkuetta ja ”B-sarjassa” sitten 10-12 joukkuetta. Eskola on kollegansa kanssa samoilla linjoilla ja haluaisi nähdä pienemmän SM-liigan.
– Olen aina vahvasti ajatellut näin sen jälkeen, kun liigaa alettiin laajentamaan, että ne eivät ehkä olleet oikeita päätöksiä. Siinä mielessä ehdottomasti kannatan pienempää liigaa, Eskola sanoi MTV:lle.
Kuva: Ville Hirvonen

































