Mikko Rantasen sopimusneuvottelut Colorado Avalanchen kanssa junnaavat paikoillaan. Rantasen jatko seurassa ei näytä yhtä varmalta kuin aiemmin.
Rantasen sopimus Coloradon kanssa päättyy tulevana kesänä. Sen jälkeen hän on vapaa agentti ja voi siirtyä haluamaansa seuraan.
Rantanen tienaa tältä kaudella 9,25 miljoonaa dollaria ja Rantasen uuden sopimuksen arvon arvellaan olevan 10-12 miljoonan tienoilla. The Hockey News ennakoi, että Rantanen odottelee kesään saakka, jolloin tuleva palkkakatto nousee ja Rantasella on mahdollisuus napata vielä isompi tili.
THN:n mukaan Rantanen on Coloradolle ongelmallinen pelaaja, että Rantanen ansaitsee liksansa ollen yksi sarjan parhaista pelaajista pelipaikallaan ja on merkkauttanut kahtena edelliskautena oli 100 tehopistettä. Coloradolla ei välttämättä ole varaa pitää Rantasesta kiinni.
Colorado on tällä hetkellä kiinnittänyt Nathan MacKinnonin pitkällä sopimuksella, joka maksaa seuralle 12,6 miljoonaa kaudesta. Lisäksi Cale Makarin sopimus päättyy 2027 ja häntä odottaa myös palkankorotus.
The Hockey Newsin mukaan Coloradolta saattaa loppua palkkakatossa tila, jos sillä on kolme 12 miljoonan kaveria listalla samaan aikaan. Lisäksi Gabriel Landeskogin uran jatko on vielä auki ja hän saa kaudesta seitsemän miljoonaa.
THN:n arvelee yrittävänsä saada Rantanen suostumaan pienoiseen ”kotialennukseen” kuten Carolinan Seth Jarvis ja Toronton Jake McCabe tekivät tehdessään omat jatkosopimuksensa.

































