Jääkiekkouransa viime kauteen päättänyt Lukko-legenda Janne Niskala siirtyy valmennustehtäviin.

Lukko tiedottaa, että vuoden 2011 maailmanmestari siirtyy seuran A-nuorten apuvalmentajaksi.

– Tämä on upea juttu meille ja koko organisaatiolle. Niskala on todellinen legenda ja hän on auttanut meitä pelaajapuolella pitkään ja hartaasti. Hän lähtee nyt jääkiekkourallaan kohti uutta polkua ja auttaa jatkossa A-nuoria, Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt sanoo seuran verkkosivuilla.

– Niskalalla on tuore pelaajakokemus ja hän tuntee hyvin sen loikan, mikä pelaajan on otettava noustakseen A-nuorista Liiga-tasolle. Hän on erittäin arvokas lisä A-nuorten valmennukseen.

Niskala pelasi viimeiset viisi kautta Lukossa. 37-vuotiaan puolustajan viimeinen kausi oli hankala, kun hänellä oli välillä haastavaa mahtua raumalaisten kokoonpanoon. Niskala pelasi lopulta viime kaudella 44 ottelua tehoin 1+8=9.

Niskala pelasi urallaan pitkään ulkomailla aina NHL:ää myöten. Hän oli myös vuosien ajan Leijonien luottomies saaden alleen kuudet aikuisten arvokisat.

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)