Tampereen Ilves nostettiin ennen kauden alkua jopa jääkiekon SM-liigan suurimpien suosikkien joukkoon, mutta kausi on alkanut tamperalaisjoukkueelta karmealla tavalla.

Perjantai-iltana Ilves kärsi jo kauden neljännen tappionsa yhtä monesta ottelusta, kun Kärpät haki pisteet Tampereelta 1-3-tuloksella.

Ilveksen päävalmentaja Karri Kivi näki joukkueensa otteissa paljon hyvää tappiosta huolimatta.

– Tänään oli paljon hyvää ja tosi ryhdikäs esitys, mutta tulos jäi vain uupumaan. Ylivoima on ollut tähän saakka todella hyvää, mutta tänään sieltä ei apuja saatu. Muuten pelissä oli kuitenkin paljon sellaista, minkä päälle pystyy rakentamaan ja sitähän me haluttiin eniten, Kivi sanoi ottelun lehdistötilaisuudessa.

Kärpät oli nuorta Ilvestä vahvempi ottelun ratkaisuhetkillä, joka käänsi pelin oululaisten eduksi.

– Kärpät oli tosi vahva niissä ratkaisupaikoissa ja puolustus oli heille todella vahva. Ei vain riittänyt, Kivi jatkoi.

Ilves yrittää kääntää kautensa suunnan seuraavaksi lauantaina Porissa.

– Tuo tunnetaso täytyy siirtää Porinkin suuntaan. Pieni kaukalo luo uuden aspektin siihen peliin. Nyt vaan vähän huilia ja tästä pelistä pitää pystyä paljon säilyttämään, Kivi ennakoi.

Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)