
Venäjän diktaattoriVladimir Putinilmoitti keskiviikkona osittaisesta liikekannallepanosta. Venäjä jatkaa raakalaismaista sotaansa Ukrainassa edelleen.
Monien arvioiden mukaan Venäjän ”sotatoimet” Ukrainassa täyttävät kansanmurhan tunnusmerkit. Venäjää vastaan on tehty laajamittaisia pakotteita ja se on käytännössä suljettu kansainvälisen yhteisön ulkopuolelle.
NHL-seura Washington Capitals on ajautunut tilanteen vuoksi kiusalliseen tilanteeseen, joskin seuraa se ei juuri tunnu häiritsevän.
Capitals käyttää edelleen joukkueen ykköstähteä, venäläistäAleksandr Ovetshkiniamarkkinointityökalunaan. Capitalsin viime päivien somepäivityksissä vilahtelee usein juuri joukkueen kapteeni. Capitals myy Ovetshkinin kuvilla ja nimellä lippuja kotiotteluihinsa. Ja tekee sen vielä täysin avoimesti ja häpeilemättä.
Ovetshkin olisi ihanteellisessa tilanteessa mainio markkinointikasvo. Hän on yksi kaikkien aikojen maalitykeistä. Mutta Ovetshkin on myös vuosien varrella tukenut avoimesti Putinia, eikä ole vielä tähänkään päivään mennessä tuominnut Venäjän sotatoimia Ukrainassa. Kaiken lisäksi Ovetshkin poseeraa edelleen henkilökohtaisen Instagram-tilinsä profiilikuvassa Putinin kanssa.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös: Ukrainan jalkapallotähti: ”Venäjä terroristien maa”