JYP pelaa hyvin vaikeaa kautta jääkiekon SM-liigassa. Perjantaina JYPin alakuloiseen tarinaan kirjoitettiin uusi luku.
JYP johti ottelua Tapparaa vastaan jo 3-1, mutta suli 3-5-tappioon päätöserässä.
JYP on tällä hetkellä SM-liigassa vasta viimeistä edellisenä. Se on kerännyt vasta 27 pistettä ja haaveet pudotuspeleistä ovat jo lähes menneet.
JYPin vaikeudet eivät ole rajoittuneet vain jäälle, vaan myös kaukalon ulkopuolella on kuohunut. On ollut verorästejä ja päävalmentajan lomauttamisia.
JYPin urheilupomo ja nyt myös valmennusvastuuta kantava Mikko Viitanen piti perjantain lehdistötilaisuudessa painavan puheenvuoron.
– Tämä on selvä signaali, että omassa toiminnassa on muutettava jotain, jotta voidaan kamppailla myös kärkijoukkueita vastaan, Viitanen sanoi.
JYP esiintyi perjantainakin ihan ryhdikkäästi kaksi erää, mutta kiekkopeli kestää kolme erää.
– Joukkue taistelee. Siitä täytyy olla ylpeä. Se on selkeä arvo meille. Meidän täytyy vain yksinkertaisesti parantaa siitä, missä tällä hetkellä ollaan. Tässä voidaan valittaa elämän kovuutta ja sitä, miten on rankkaa, mutta ei se vaan urheilussa käy päinsä, Viitanen sanoi.































