Juuse Saros loisti viime yön NHL-kierroksella Nashville Predatorsin tolppien välissä. Predators kärsi Saroksen 36 torjunnasta huolimatta kuitenkin äärettömän pahan tappion.

Winnipeg Jets nollasi vieraansa Mark Scheifelen ja Neal Pionkin maaleilla 2-0 (0-0, 1-0, 1-0). Tulos merkitsi samalla kovaa kolausta Nashvillen pudotuspelihaaveille.

Nashvillen jahtaama Jets on kiinni läntisen konferenssin viimeisessä pudotuspelipaikassa. Jetsillä on nyt kolmen pisteen etu Nashvilleen. Molemmilla on pelaamatta runkosarjasta kolme ottelua.

Viimeisestä pudotuspelipaikasta taistelee myös Calgary Flames, joka hiillostaa Jetsiä pisteen päässä.

– Kova ottelu. He olivat tänään parempia ja ansaitsivat voittonsa, Saros myöntää reilusti NHL:n verkkosivuilla.

– Mutta me jatkamme taistelua. Mikään ei muutu. Se on ollut tällaista jo viimeiset viikot. Meidän on vain pysyttävä yhtenäisinä ja uskottava voittoihin, Saros jatkaa.

Lue myös:Aleksander Barkov tehoili huipputärkeässä voitossa – Panthers trilleritunnelmissa: ”On vain jatkettava voittamista”

Lue myös:Mahtiesitys Matias Maccellilta – loistaa kakkosena NHL:n tulokkaiden pistepörssissä

LUE MYÖS: Näkökulma: Pahaa pakkopullaähkyä – jääkiekon MM-kisasysteemi remontin tarpeessa (KiekkoUutiset.fi)