Mikkelin Jukurit paikkaa loukkaantumissumaansa lainaamalla Ässien Leevi Viitalan. Hyökkääjän lainapesti on viikon mittainen.
Viitala on pelannut tällä kaudella kaksi ottelua Ässien riveissä ilman tehopisteitä. Lisäksi Viitala on tahkonnut Mestistä vuokralla Rovaniemen Kiekon pelipaidassa viiden ottelun verran. Niissä näppärä laitahyökkääjä tehtaili kaksi maalia ja antoi yhden maaliin johtaneen syötön.
Vuokra tuli tarpeelliseksi, kun uusimpana nimenä Ludwig Persson putosi sivuun loukkaantumisen vuoksi lauantaisessa Tappara-ottelussa. Persson on varmuudella sivussa tämän viikon ajan.
Oikealta laukova Viitala on pelannut urallaan 100 Liiga-ottelua Ässissä tehoilla 17+14=31. Nuorten sarjoissa hyökkääjä on takonut hurjaa jälkeä. Viitala on voittanut kolme kertaa U20 SM-sarjan maalipörssin ja valittu kertaalleen sarjan parhaaksi hyökkääjäksi.
Viitala päässee tositoimiin jo heti keskiviikkona, kun Jukurit kohtaa TPS:n. Jukurit kohtaa tällä viikolla myös KalPan.
Lähde:Jukurien verkkosivut
Lue myös: Suomalaisvahti passitti yli 5 miljoonan dollarin joukkuekaverinsa katsomoon NHL:ssä
Lue myös: Kanadan joukkueraiskaustapauksesta nostettiin syytteet viidelle pelaajalle”

































