Helsingin IFK kärsi perjantaina jääkiekkoliigassa 2-4-kotitappion HPK:lle.
HIFK:n päävalmentaja Jarno Pikkaraisen mielestä kotijoukkueen suorituksessa oli paljon hyvääkin.
HIFK:n alku peliin oli karmea. HPK karkasi jo ensimmäisessä erässä 3-0-johtoon helsinkiläisten vielä ihmetellessä pelin alkua.
– Ei mennyt alku ihan nappiin. Alku oli meille haastava. Heti alkuun tuli jäähy ja ihan ylivoiman loppuhetkillä maali, mikä jähmetti meitä. Sitten 2-0:aan ja 3-0:aan ja peli vähän aukesi siinä, HIFK:n päävalmentaja Pikkarainen harmitteli.
Toiseen ja kolmanteen erään HIFK paransi selvästi otteitaan, mutta kiri alkoi liian myöhään.
– Kyllä tuo viimeinen 45-50 minuuttia oli hyvää suorittamista meiltä. Hyvää hyökkäyspeliä kiekon kanssa ja hyvää puolustamista ja hyvä tasapaino. Kerho puolusti sitkeästi ja ansaitsi voiton tänään. Onnittelut heille siitä. Kaksijakoinen fiilis jäi: tulokseen olen pettynyt, mutta suorituksessa oli paljon hyvää, Pikkarainen sanoi.
HIFK:lle tuli uusi mahdollisuus HPK:ta vastaan nopeasti, sillä samat joukkueet kohtaavat jo lauantaina Hämeenlinnassa.
– Urheilussa on hienoa se, että uusi mahdollisuus tulee ja se tulee yleensä nopeasti ja nyt vielä samaa joukkuetta vastaan. Tästä lähdetään petraamaan, Pikkarainen suunnitteli.
Ville Hirvonen, Helsinki






























