Tiistai-illan ainoassa SM-liigaottelussa HIFK isännöi Ässiä Helsingissä.
HIFK johtaa ottelua 2-1-lukemin avauserän jälkeen.
HIFK otti ottelun haltuunsa heti alussa, mutta avausmaalin pääsi iskemään kuitenkin Ässät.
Kesken HIFK-painostuksen Ässät pääsi terävään vastaiskuun ja onnistui heti maalinteossa. Nick Merkley passasi maalin kulmalle ja Peter Tiivola iski suoraan syötöstä kiekon reppuun. Kyseessä oli vasta Ässien toinen maalipaikka ottelussa ja ensimmäinen A-luokan maalipaikka. Pelikello näytti tässä vaiheessa aikaa 03.14.
Sitten HIFK piristyi. Ässät joutui alivoimalle ja kotijoukkue nousi rinnalle. Eero Teräväinen laukoi viivasta ja Anton Lundell lapioi maalinedustalta 1-1-tasoituksen. Maali syntyi 07.09.
Hetkeä myöhemmin oli Lundellin komean yksilösuorituksen vuoro. Floridan NHL-varaus veivasi näyttävästi kiekon kanssa ja ampui tarkalla rannelaukauksella kiekon verkkoon. HIFK siirtyi 2-1-johtoon ajassa 09.37. Näistä lukemista lähdettiin myös tauolle, vaikka Ässät olikin äärimmäisen lähellä tasoitusta vain alle kaksi minuuttia ennen loppua. HIFK-vahti Frans Tuohimaa venyi kuitenkin huikeaan mailapelastukseen.
Teksti Ville Hirvonen






























