Ässien epätasainen meno jatkui torstaina SM-liigassa. HPK voitti porilaiset 3-0.

Ässien päävalmentaja Jere Härkälä myönsi rehellisesti, että HPK oli kovempi nippu.

– HPK oli parempi joukkue. Sitä pitää kunnioittaa. Meiltä mielestäni vaisu startti peliin. Kiekko poltteli lavassa, eikä oikein pystytty rytmittämään peliä. Vastustaja kontrolloi sitä kautta peliä, avasi Härkälä lehdistötilaisuudessa.

Härkälä näki toisessa erässä parempia merkkejä. Hyökkäyspään jäähyt olivat kuitenkin liikaa.

– Toiseen erään saatiin vähän parempaa kiekollista peliä ja uskallettiin pelata kiekolla paremmin. Saatiin hyökkäyspeliä paremmin käyntiin, mutta siinäkin aina kun saatiin momentumia, niin hölmöiltiin jotain, otettiin jäähyjä. Neljä hyökkäyspään jäähyä tänään, niin aika kuriton suoritus meiltä.

Härkälä myönsi, että Ässillä on tiukka pohdinnan paikka. Maaleja pitää alkaa taikoa jostain.

– Kolmanteen erään saatiin jonkinlaista kiriä. Jotain paikkoja oli, mutta sitten maaleja ei tehdä ja räiskitään 50 kertaa kiekko seinille tai minne sattuu, ja siitä ei tule yhtään energiaa pelaamiseen ja se on tuollaista jahtaamista. Murtautumiset, maalille menot. Sellaiset asiat puuttuvat. Emme saa ehkä hankittua jäähyjäkään (vastustajalle) niin paljon kuin pitäisi pystyä. Paljon mietittävää, miten saadaan hyökkäyksen tehokkuutta lisättyä.

Lue myös:Jesse Puljujärvi passitetaan farmiin