Patrik Laine palasi viime yönä kaukaloon oltuaan pari kuukautta sivussa pelikentiltä. Laine onnistui heti maalinteossa ja omisti osuman edesmenneelle isälleen.
Laineella oli rankka loppuvuosi, kun hänen isänsä kuoli marraskuussa. Samaan aikaan hän itse taisteli keskivartalovamman kanssa.
Laine joutui jättämään 19 ottelua väliin, mutta palasi viime yönä tehokkaasti pelikentille. Laine teki 4-3 päättyneessä ottelussa Nashvilleä vastaan Columbuksen toisen maalin.
– Tämä oli todennäköisesti yksi ainoita pelejä joita isäni ei nähnyt, joten ennen ottelua oli hyvin tunteellista. Yritin tehdä hänet ylpeäksi. Tiedän hänen toivoneen minun tekevän kovaa töitä joka kerta, kun menen kentällä. Se oli mielenlaatuni tänään. Oli kiva palata, Laine pohdiskeli NHL:n verkkosivujen mukaan.
Myös Columbuksen päävalmentaja Brad Larsen iloitsi Laineen paluusta ja onnistumisesta.
– Se mitä hän on joutunut käymään läpi loukkaantumisensa ja isänsä kohdalla, en epäile etteikö kyseessä olisi ollut hänelle tunteellinen ottelu, ja olen hyvin onnellinen hänen puolestaan, Larsen totesi.































