
Suomen urheilun eettisen keskuksen SUEK:n tutkinta miesten Superpesiksen Joensuun Mailan pelaajaanJoni Rytköseenliittyvästä urheilun vakavasta eettisestä rikkomusepäilystä etenee kurinpitovaatimuksen esittäjältä Urheilun eettisen kurinpitolautakunnan käsittelyyn.
Suomen urheilun eettisen keskuksen SUEK:n tutkinta-aineisto miesten Superpesiksen Joensuun Mailan pelaajanJoni Rytkösentapauksesta toimitettiin elokuussa kurinpitovaatimusten esittäjäJuha-Mikko Hämäläiselle.
Hämäläinen on aineistoon perehdyttyään päättänyt viedä asian Suomen Olympiakomitean nimittämän Urheilun eettisen kurinpitolautakunnan ratkaistavaksi. Tapauksessa on kyse kurinpitomääräysten 5 §:n c-kohdassa tarkoitetusta seksuaalisesta häirinnästä.
– Tekotavan ohella tästä tekee vakavan eettisen rikkomuksen muun muassa se, että kohteena on ollut alaikäisiä henkilöitä ja toiminta on kestänyt noin puolen vuoden ajan, kurinpitovaatimusten esittäjä Hämäläinen sanoo.
Liikunnan ja urheilun yhteiset vakavaa epäasiallista käyttäytymistä ja vakavia eettisiä rikkomuksia koskevat kurinpitomääräykset tulivat voimaan vuonna 2022 ja Suomen Pesäpalloliitto on sitoutunut yhteiseen kurinpitoon heti järjestelmän tultua voimaan. Asian käsittelystä vastaa tästä eteenpäin Urheilun eettinen kurinpitolautakunta.
SUEK:n tietojen mukaan asiasta on käynnissä myös poliisin esitutkinta. Urheilun kurinpitomenettely ja poliisin esitutkinta eivät liity toisiinsa. Poliisin esitutkinta etenee esitutkintalain mukaisesti ja kurinpitoasiassa noudatetaan urheilun vakavien eettisten rikkomusten käsittelyä koskevia määräyksiä.
Lue myös:Liigan HIFK lainaa nuoren puolustajansa Kiekko-Vantaaseen