LeBron Jamesia ei nähdä NBA:n pudotuspeleissä. Asia varmistui tiistaina, kun Los Angeles Lakers hävisi Phoenix Sunsin parketilla 110-121. Lakers ei voi enää päästä edes niin sanottuun Play-In -turnaukseen eli ”säälipleijareihin”.

James ei pelannut tiistaina ja toki Lakers on muutenkin kärsinyt loukkaantumisista kauden aikana. Mutta odotukset olivat ihan eri päässä sarjataulukkoa, kun Russell Westbrook liittyi Jamesin ja Anthony Davisin seuraksi enkelten kaupunkiin.

Westbrook on pelannut lähes kaikissa kuluvan kauden otteluissa. James on joutunut jättämään väliin reilut parikymmentä ottelua. Davis on pelannut noin puolet runkosarjasta.

Loukkaantumiset ovat tietenkin osasyy, mutta loukkaantumisia on kaikilla joukkueilla. Koripallo on lopulta joukkuelaji, jossa edes kolme supertähteä ei takaa menestystä.

Lue myös:Lauri Markkanen upotti kuusi kolmosta – Cavaliers hävisi silti jumbojoukkueelle ja joutuu ”säälipleijareihin”

Lue myös:Tätä on edessä Lauri Markkasella ja kumppaneilla – näin pelataan NBA:n ”säälipleijareissa”

https://twitter.com/SportsCenter/status/1511566664458031105

LUE MYÖS: Iivo Niskanen päivitti kuulumisiaan – yksi asia loisti poissaolollaan (UrheiluAreena.fi)