Kansainvälien jalkapalloliitto FIFA aikoo ensi vuonna järjestää massiivisen seurajoukkueiden MM-turnauksen, johon osallistuisi 32 joukkuetta.

Pelaajien mieleen turnaus ei kuitenkaan ole. Jalkapallokautta kuvaillaan jo nyt ylipitkäksi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Myöskään Euroopan suurimpia seurajoukkueita MM-turnaus ei vaikuta innostavan. Syynä on muutenkin liian tiivis sarjaohjelma europeleineen ja kotimaisine sarjoineen sekä cup-kilpailuineen.

The Athleticin tietojen mukaan FIFA:n puheenjohtaja Gianni Infantino on huolestunut tilanteesta. Hän on kutsunut FIFA:ssa hätäkokouksen koolle.

Euroopassa Mestareiden liigan ottelumäärien lisääminen on lisännyt ärtymystä pelaajien keskuudessa. Jotkut pelaajat ovat väläytelleet lakkouhallakin.

Pelaajien ärtymys Mestareiden liigan järjestäjän UEFA:n päätöksistä lisää painetta FIFA:n suuntaan.

Lue myös:Valioliigan ruotsalaistähdellä useampi vamma

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)