Tottenham on saanut mainion alun kaudelleen Valioliigassa. Sunnuntaina se haki vierasvoiton Nottinghamista.
Spurs otti ottelun haltuunsa heti alussa ja nappasi lopulta 2-0 (1-0)-vierasvoiton.
Harry Kaneon kukistanut elokuun kierouksensa ja nousi jälleen kahdella maalillaan Spursin sankariksi. Kane laukoi Tottenhamin johtoon jo 5. minuutilla ja ratkaisi pelin lopullisesti puskemalla loppunumeroiksi 2-0 pelin 81. minuutilla.
Kanella oli varaa hukata toisen jakson alussa jopa rankkari. Nottinghamin maalivahtiDean Hendersonvenyi upeasti eteen. Henderson on päästänyt Valioliigassa selkänsä taakse vain yhden rankkarimaalin. Kane on osunut sunnuntain jälkeen Valioliigassa jo 187 kertaa ja nousi samallaAndy Colenrinnalle kaikkien aikojen maalipörssissä.
Tottenham nousi voiton myötä 10 pisteeseen eli Manchester Cityn ja Brightonin rinnalle. Arsenal johtaa sarjaa puhtaalla pelillä. Sillä on 12 pistettä jo kasassa.
Valioliigan tulokset sunnuntaina 28.8:
Aston Villa-West Ham 0-1 (0-0)
Wolves-Newcastle 1-1 (1-0)
Nottingham-Tottenham 0-2 (0-1)
Teksti: Ville Hirvonen