Kansainvälinen jääkiekkoliitto IIHF päätti keskiviikkona, että Venäjä ja Valko-Venäjä eivät kelpaa jääkiekon arvoturnauksiin myöskään kaudella 2023-2024.

Venäjä aloitti raukkamaiset sotatoimet Ukrainassa helmikuussa 2022, eikä maata ole sen jälkeen juurikaan kansaivälisillä areenoilla nähty.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Tilanne ei ole hetkeen muuttumassa, mutta asia ei tunnu Venäjällä paljoa kiinnostavan.

– Emme voi vaikuttaa siihen, joten otamme asian rauhallisesti,Vladimir Putininkaverina tunnettuRoman RotenbergvastasiMatchTV:lle.

– Ymmärtääkseni tämä ei tarkoita mitään, sillä asia voi muuttua päivässä ulkopoliittisen asioiden vaikutuksesta, Rotenberg jatkoi polleaan tyyliinsä.

IIHF:n puheenjohtajaLuc Tardifftotesi keskiviikkona, että Venäjän ja Valko-Venäjän osallistumista kansainvälisiin jääkiekkoturnauksiin pohditaan seuraavan kerran maaliskuussa 2023.

Lue myös: ElmoTV: Tapparan Jussi Tapolan ura on jatkumassa ulkomailla

LUE MYÖS: Näkökulma: Pahaa pakkopullaähkyä – jääkiekon MM-kisasysteemi remontin tarpeessa (KiekkoUutiset.fi)