
HIFK on sille niin kovin tutussa tilanteessa ja stadilaisten sairastupa suorastaan pullistelee pelaajia.
Ja lisää lunta tupaan tuli keskiviikkona, kun HIFK hävisi KooKoolle maalein 3-4 voittomaalikilpailun jälkeen.
Tällä kertaa HIFK:n avainhyökkääjiin kuuluva Vincent Marleau putosi kesken pelistä pois. HIFK:n päävalmentaja Ville Peltosella ei ollut vielä tietoa avainpelaajansa tilanteesta.
– Hän joutui tosiaan jättämään pelin kesken, mutta ei ole vielä tässä vaiheessa sen enempää tietoa, Peltonen kommentoi Sport Contentille.
HIFK hankki keskiviikkona jo yhden lisävahvistuksen, kun puolustaja Fredrik Granberg saapui vahvistamaan joukkuetta. Mutta etsiikö HIFK edelleen lisää vahvistuksia?
– Kyllä me olemme tässä koko ajan hereillä ja tarkkaillaan markkinoita. Koko ajan tässä jotain tapahtuu. Kaikilla on hyvät suunnitelmat ja niihin pitää sitten reagoida, kun jotain tapahtuu. Yhtäkään ottelua me ei olla aloitettu vajaalla kokoonpanolla, vaan aina on ollut täysi määrä pelaajia rivissä, Peltonen suostui sanomaan.
Marleau´n tilanteesta ei siis vielä tiedetä, mutta Peltonen uskoi kuitenkin, että ykkösmaalivahti Roope Taponen on jo pian takaisin rivissä.
Teksti: Ville Hirvonen, Helsingin jäähalli
Lue myös: HIFK suli pahasti kotonaan – voittomaalikilpailussa uskomattoman 37 yritystä