Liigan SaiPa on käyttänyt optioitaan ja solminut jatkosopimukset kahden pelaajansa kanssa.

18-vuotias puolustajaPeetu Kiukason Imatran Ketterän kasvatti. Hän pelasi C-juniorivuodet SaiPan ja Imatran Ketterän yhdistelmäjoukkueessa. Kaudella 2021-2022 Kiukas toimi SaiPan U20-SM-joukkueessa varakapteenina ja oli seitsemällä maalillaan joukkueensa eniten maaleja tehnyt puolustaja.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kaudella 2022-2023 Kiukas pelasi suurimmaksi osaksi SaiPan U20-joukkueessa, mutta debytoi myös miesten otteluissa Mestiksessä Imatran Ketterässä kahden ottelun vuokrasopimuksella joulukuussa 2022. Näissä peleissä ei syntynyt tehoja.

Liigadebyytti nähtiin kuluvalla kaudella 24.11.2023 Lukko-SaiPa-ottelussa. Kiukas on pelannut liigajoukkueen kokoonpanossa nyt 15 ottelua tehopistein 0+6.

– Peetu on hypännyt hyvin liigarytmiin mukaan, hän on ehdottomasti ansainnut paikkansa joukkueessa. On ollut ilo katsella hänen kehitystään myös nuorten maajoukkueen mukana. Hyvä luistelutaito ja kehitys, jonka toivomme luonnollisesti jatkuvan myös ensi kaudella, Liiga-SaiPan urheilujohtaja Harri Aho kommentoi.

SaiPan U20-joukkueen pelejä Peetulle on kuluvalle kaudelle kertynyt 27 ottelua tehopistein 2+13. Nuorten U20-maajoukkueessa pelatut yhdeksän ottelua kuluvalla kaudella ovat tuoneet tehot 0+4.

SaiPa käyttää myös 24-vuotiaan tshekkiläispuolustajaOndrej Trejbalinoption kaudelle 2024–2025. Trejbal on pelannut SaiPassa kuluvalla kaudella 46 Liigan runkosarjan ottelua tehopistein 1+8.

– Ondrej on tehnyt koko kauden ajan töitä erittäin hyvällä asenteella ja kehittynyt valtavasti. Hän on ehdottomasti yksi tasaisimpia suorittajiamme tältä kaudelta. Innolla odotamme, että kehitys jatkuu samansuuntaisena myös ensi kaudella, Aho toteaa Trejbalin jatkosopimuksesta.

Trejbal liittyi SaiPan joukkueeseen elokuussa 2023. Ennen siirtymistä SaiPaan hän pelasi uransa viimeisimmät neljä kautta Pohjois-Amerikassa yliopistosarja NCAA:ssa St. Cloud State Yliopistoa edustavassa St. Cloud State Huskies -joukkueessa. Kaudella 2022-2023 puolustajalle kertyi 38 ottelua NCAA:ssa tehopistein 0+11.

Lue myös:Löysikö Ilves pelastuksen hyökkäyspään ongelmiinsa Kanadasta? – ”Kokoa, kamppailuvoimaa ja monipuolisuutta”

LUE MYÖS: Näkökulma: Julmasti mollattu Hinni Hirvonen esitti hyvän kysymyksen (FutisUutiset.fi)