Kimi Räikkönen palasi Ferrarille kaudeksi 2014. Toisinkin olisi voinut käydä, on Nico Hülkenberg väittänyt Motorsport.comille.

Nykyinen Haas-kuski kertoi, että hän oli lähellä paikkaa huipputallissa. Italialaistalli päätyi lopulta palkkaamaan Räikkösen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Hülkenbergin mukaan ongelma oli hänen pituutensa. Hän oli tulossa 166-senttisen Felipe Massan tilalle.

Hülkenberg on 184 senttiä pitkä. Se oli ilmeisesti ongelma Ferrarille. 175-senttinen Räikkönen sopi paremmin tallin autoon.

– En ole koskaan saanut tallilta tällaista vastausta. ”Pahoittelut, ei. Sanoimme ei kiitos, koska olet liian pitkä.” Eivät he sanoisi sitä minulle suoraan, avasi Hülkenberg.

– Mutta olen melko varma, että se (pituus) vei mahdollisuuden päästä huipputalliin.

Lue myös:Tummia pilviä Mick Schumacherin F1-paluun ylle – tästä se nyt kiikastaa

LUE MYÖS: Näkökulma: Tässä on Leijonien suurin ongelma – Ruotsi valovuoden Suomea edellä (Siniviiva.fi)