VuorikiipeilijäLotta Hintsaon kertonut hurjia kuulumisia. Nainen joutui palaamaan ennenaikaisesti kiipelymatkaltaan Nepalista loukkaantumisen vuoksi.
VuorikiipeilijäLotta Hintsakertoi Instagram-päivityksessään kuulumisistaan. Hintsa kertoi joutuneensa palaamaan Nepalista Suomeen loukkaantumisen vuoksi. Hän oli ollut kiipeilemässä Himalajan vuoristossa Phun kylän lähellä.
– Olen ollut takaisin Suomessa noin viikon ajan, kun kaaduin aika pahasti ja löin pääni melko lujasti matkalla Himlungin perusleiriin Nepalissa. Olen käynyt täällä neurologilla ja oireet, joista olen kärsinyt, ovat normaaleja lievälle aivovammalle.
– Kaikkien oireiden pitäisi hävitä viikkojen kuluessa ja voin varmasti paremmin joka päivä. Voin myös pikkuhiljaa palata treeneihin. Samaan aikaan asian jälkikäsittely on ollut pohdinnan, kiitollisuuden, ilon ja toivon aikaa.
Hintsa on positiivisella mielellä kaikesta huolimatta.
– Joten kaikki on hyvin ja olen innoissani tulevaisuudesta! Kiitos kaikille, jotka otitte yhteyttä, arvostan teitä kaikkia!
Lue myös:Lisätietoa suomalaisgolfarin aivoinfarktin saaneen caddien tilasta