Tenniksen Australian avointen naisten kaksinpelin tiistain iltaotteluiden seuratuin pelaaja oli Saksan Angelique Kerber, joka eteni toiselle kierrokselle.
Vuoden 2016 kaksinpelin mestari ja entinen maailmanlistan ykkösnimi kaatoi avauskierroksella Italian Elisabetta Cocciaretton selvin lukemin 6-2, 6-2.
Kerber ei ole enää huippuvuosiensa tasolla, mutta hän kuuluu edelleen maailman 20 parhaan pelaajan joukkoon. Nainen on sijoitettu turnauksessa 17:nneksi.
Iltaotteluiden suurimmasta yllätyksestä vastasi Venäjän Svetlana Kuznetsova, joka tiputti jatkosta 16:nneksi sijoitetun Marketa Vondrousovan erin 6-2, 4-6, 6-4.
Tiistaina isoista nimistä jatkopaikan nappasivat myös toiseksi sijoitettu Tshekin Karolina Pliskova, neljänneksi sijoitettu Romanian Simona Halep, viidenneksi sijoitettu Ukrainan Elina Svitolina, kuudenneksi sijoitettu Sveitsin Belinda Bencic, yhdeksänneksi sijoitettu Kiki Bertens ja 10:nneksi sijoitettu Yhdysvaltain Madison Keys. Maanantaina jatkoon etenivät muun muassa Ashleigh Barty, Naomi Osaka, Petra Kvitova ja Serena Williams.
































