Vilma Ouran tie nousi pystyyn nuorten EM-kisoissa 50 metrin selkäuinnin välierävaiheessa. Hän kuitenkin kohensi sijoitustaan aamun alkuerien 14. pykälästä kymmenenneksi ajalla 29,33. Sprinttimatkan tiukassa kisassa finaaliin vaadittiin 0,23 sekuntia kovempi tulos.

– Se meni yllättävän hyvin, sain parannettua aikaa ja uintia muutenkin, delfiinipotkut onnistuivat paremmin kuin aamulla. Ja melkein finaaliin, vaikken olekaan mikään kuuluisin sprintteri, Oura veisteli Uimaliiton tiedotteessa.

Oura jäi vain kaksi sadasosasekuntia nimissään olevasta nuorten Suomen ennätyksestä, jonka hän ui maaliskuussa Berliinissä.

– No lähellehän se meni, mutta ei sitä koko ajan voi uida ennätysvauhtia, olen tähän tosi tyytyväinen, hän muistutti.

Ouran kisaurakka jatkuu Netanyassa lauantaina 100 metrin selkäuinnilla ja sunnuntaina 50 metrin perhosella.

– Satasella ensin semeihin ja sitten tavoitteeksi finaali. Tämä iltajaksoissa uiminen on kyllä niin siistiä, ja nyt siihen alkaa jo vähän tottumaan, Oura nauroi.

Lähde: Uimaliiton tiedote

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)