Suomalainen suunnitus sai hyviä kabinettiuutisia perjantaina, kun Kansainvälinen suunnistusliitto (IOF) myönsi suunnistuksen MM-kisat vuodeksi 2025 Suomeen. Kisat järjestetään tuolloin Kuopiossa.L

isäksi IOF:n hallitus myönsi Suomelle vuoden 2022 hiihtosuunnistuksen MM-kisat. Ne järjestetään Kemissä ja Keminmaalla.

– Suomalaiselle suunnistukselle tämä on erittäin mahtava asia. Kuopiosta löytyy kisoille motivoituneet järjestäjät ja hienot puitteet, joille on hyvä rakentaa onnistunut tapahtuma, kommentoi Suunnistusliiton toimitusjohtaja Mika Ilomäki tiedotteessa.

Suunnistuksen MM-kisat tullaan 2025 järjestämään Suomessa viidennen kerran. Aiemmin MM-kisat on järjestetty Suomen maaperällä 1966 Fiskarsissa, 1979 ja 2001 Tampereella sekä 2013 Vuokatissa.

Hiihtosuunnistuksen MM-kisat järjestetään Suomessa 2022 neljännen kerran. Aiemmin hiihtosuunnistuksen MM-mitaleista on kisattu Suomessa vuonna 1975 Hyvinkäällä, 1988 Kuopiossa ja 2005 Levillä.

LUE MYÖS: Oliver Helander heitti kunnon kaaren – ”Äijä on mitalikunnossa” (UrheiluAreena.fi)