Suomen Benedek Olahin ja alankomaalaisen Britt Eerlandin tie pöytätenniksen EM-kilpailuiden sekanelinpelissä päättyi puolivälierien niukkaan tappioon 2-3. Voiton vei slovakialaispari Lubomir Pistej – Barbora Balazova.

– Ottelu oli erittäin kova ja tasainen. Meillä oli kolmannessa erässä eräpallo 2-1 -johtoasemaan. Uskon, että sen voittamalla olisimme vieneet koko matsin. Harmi, että kautta aikojen ensimmäinen aikuisten arvokisamitali jäi vielä saavuttamatta, päävalmentaja Mattias Bergkvist summasi.

Tätä ennen Olah on edennyt puolivälieriin EM-tasolla kahdesti. Vuonna 2016 kaksinpelissä ja sekanelinpelissä parinaan unkarilainen Georgina Pota.

Miesten nelinpeleissä Olah ja Alex Naumi etenivät sen sijaan 16 parhaan joukkoon voittamalla pääkaavion avauskierroksella ukrainalaiskaksikon Jevhen Psishtsepa – Viktor Jefimov erin 3-1 (11-7, 13-11, 7-11, 11-9). Pääsystä puolivälieriin perjantaina kello 11.40 alkaen pelattavassa ottelussa vastaan asettuvat ykkössijoitetut saksalaiset Benedikt Duda ja Dang Qiu.

– Perjantaina pitää voittaa Saksa. Sen on hyvinkin mahdollista, sillä molemmat ovat esittäneet täällä nelinpeleissä erinomaisia otteita, Bergkvist sanoi.

Lähde: Pöytätennisliiton tiedote

LUE MYÖS: Totuus valkeni Nooralotta Nezirille (UrheiluAreena.fi)