Kiekonheiton hallitseva maailmanmestari Ruotsin Daniel Ståhl selvitti tiensä helposti Tokion olympiakisojen finaaliin. Hän heitti ensimmäisellä heitollaan 66,12 ja rikkoi finaalin tulosrajan.
Ståhl on äitinsä puolelta suomalainen ja hän antoi haastattelun luonnollisesti Suomen kielellä.
– Se oli rentoutunut heitto ja se oli hyvä heitto. Tänään mä heräsin viideltä aamulla. Se meni hienosti, kommentoi Ståhl.
Ståhl ei karsintaa turhaan jännittänyt.
– Hyvä fiilis oli. Rauhallinen olin ja tuli ekalla heti hyvä heitto, hän ilmoitti.
Tokion hellekään ei kiekkojättiä haittaa.
– Kyllä siellä kuuma oli, mutta olen ottanut iisisti ja juonut paljon vettä. Ilmaistointi on sisätiloissa, Ståhl totesi ytimekkäästi.
Valmistautuminenkin on Ståhlilla onnistunut.
– Treenit ja kaikki kisat ovat menneet hyvin. Olet varmaan nähnyt telkkarista, hän sanoi asiasta.
Olympiakylässä Ståhl on poikkeusoloista huolimatta viihtynyt hyvin. Pahvisänky kestää hänen painonsa.
– Mulla on se sama sänky kuin muillakin. Kyllä se kestää. Laiha pitkä mies olen, Ståhl naurahti.
Ståhl kannustaa myös suomalaisurheilijoita. Hän näki torstaina Matti Mattssonin pronssimitaliuinnin.
– Juu, hyvä Matti, maailmanmestari onnitteli olympiapronssimitalistia.
Ruotsi on mitalitaulukossa vielä nollilla, mutta Ståhlilta odotetaan Ruotsissa kultamitalia. Hän ei itse lähtenyt arvioimaan, milloin Ruotsi avaa kisojen mitalitilinsä.
– Katotaan sitten. Huomenna tai ne muut päivät. Toivottavasti se tulee.
Teksti: Otto Palojärvi, Tokio

































