Suomen tennistähti Emil Ruusuvuori oli tiistaina kentällä Stockholm Openissa. Hän kärsi tappion Pedro Martinezille.
Ensimmäinen erä oli Martinezin (ATP-62) heiniä. Hän vei sen hyväkseen pelein 6-4. Alku oli Ruusuvuorelta todella heikko, ja Martinez karkasi 4-0-johtoon. Lopulta suomalainen alkoi pelata tasoaan vastaavasti, ja erän kesto venyi lähes tuntiin.
Ruusuvuoren momentum piti toisessa erässä, jonka hän vei hyväkseen pelein 6-3. Näin ollen kamppailussa tarvittiin täydet kolme erää. Ratkaisuerän Martinez vei katkaisupelin päätteeksi 7-6. Tiebreak päättyi pistein 7-4.
Ottelun voittaja kohtaa seuraavaksi Frances Tiafoen, joka on sijoitettu turnauksessa kahdeksanneksi. Turnaus on Ruusuvuorelle ATP-kauden viimeinen. Hän on maailmanlistalla 79:ntenä käytyään parhaimmillaan sijalla 66.
Stockholm Openin ykkössijoitettuna pelaa Jannik Sinner. Kisassa on jaossa palkintorahaa yhteensä runsaat 635 000 euroa.































