
PelinkehittäjälegendaHideo Kojimakertoo X-tilillään ihastuneensa suomalaiseen Sisu-elokuvaan. Miehellä on suuret aikeet elokuvan suhteen.
Japanilainen pelinkehittäjäHideo Kojimakommentoi X-tilillään suomalaista maailmalla menestystä niittänyttä Sisu-elokuvaa.
– ”SISU”. Neuvostoliitto on toisen maailmansodan lopun partaalla ja natsien valtaama Suomi. Vanha mies vapautetaan kentälle, ei yhden miehen armeijana, vaan legendaarisena ”yhden miehen salamurharyhmänä”. Häntä pelättiin ”Kuolemattomana”, kostajana, joka oli tappanut yli 300 venäläissotilasta.
– Natsien komentaja, joka on vakuuttunut siitä, että sota on menetetty, jahtaa häntä etsiessään vanhan miehen kultaa. Kuiva maa, janoiset miehet. Poltettu kaupunki, palaneita miehiä. Tämä ei ole enää sotaelokuva. Se on hirveän siistien miesten välisen taistelun hullua jauhamista.
Kojima villiintyy ylistämään Sisua. Mies myös paljastaa suunnitelmansa elokuvan varalle.
– Paljon taisteluideoita, jotka ylittävät Rambon, kuolemattoman vanhan miehen! Haluan niin luoda pelin tällä SISU:lla pelaajahahmona! Tämä on erittäin suositeltavaa!
Sisu on vuonna 2023 ensi-iltansa saanut suomalainen toimintaelokuva, jonka on käsikirjoittanut ja ohjannutJalmari Helander. Elokuvassa kullankaivajaAatami Korpilähtee Lapin sodan aikana viemään löytämäänsä kultaa kaupunkiin ja joutuu pakenemaan natsien partiota.
Lue myös:Valioliigan Tottenhamin omistaja vakavissa ongelmissa lain kanssa