Kuubalaisilla urheilijoilla on pitkä historia loikkaamisesta ulkomailla kilpaillessaan. BBC:n uutisen mukaan nyt vuorostaan kreikkalais-roomalaisen painin olympiavoittaja Ismael Borrero on loikannut, eikä hänen olinpaikastaan ole tietoa.

Borrero oli ollut Kuuban joukkueen matkassa Meksikossa järjestetyissä Pan-Amerikan mestaruuskisoissa. Kuuban urheiluinstituutti on kommentoinut Borreron loikkaamista tähän tyyliin: ”Vakava kurittomuus Kuuban urheilujärjestelmässä”.

Borrero saavutti Rio de Janeiron vuoden 2016 olympialaisissa kultaa 59-kiloisten sarjassa.

Borrerolla on 59-kiloisten MM-kultaa vuodelta 2015 ja 67-kiloisten vastaava mitali vuodelta 2019. Borrero valittiin samana vuonna Kuuban urheilupersoonaksi.

Borreron loikkaamisesta Suomessa ensimmäisenä uutisoi MTV.

Linkki BBC:n juttuun: https://www.bbc.com/news/world-latin-america-61319922

Lue myös:Tiukka väite Lewis Hamiltonin ja George Russellin todellisista väleistä – näin tallipomo kommentoi asiaa