Ampumahiihdon maailmancup jatkui Kontiolahdella torstaina viesteillä. Miesten 4×7,5 kilometrin viestin voittoon hiihti Norja, toinen oli Saksa ja kolmas Ranska. Suomen joukkue sijoittui tiukan viimeisen kierroksen jälkeen kuudenneksi.

Jaakko Ranta aloitti tasaisella suorituksella tuoden Suomen joukkueen vaihtoon seitsemäntenä.

– Ensimmäinen osuus sujui hyvin ja suunnitelmien mukaan. Ehjä osuus ja makuupaikan selvitin nollilla, Ranta kommentoi Ampumahiihtoliiton verkkosivuilla.

Tuomas Harjula teki toisella osuudella hyvän kokonaissuorituksen, ja toi Suomen vaihtoon yhdeksäntenä.

– Koitin peesailla ensimmäiset pari kierrosta ja hiihtää viimeisellä niin kovaa kuin jaksoin. Ihan hyvin tuli loppuun asti.

Tero Seppälä joutui kolmannella osuudella kertaalleen sakkokierrokselle mutta piti ladulla hyvää vauhtia ja nosti Suomen seitsemänneksi.

– Meillä oli hyvä joukkuepanos, ja ladulla olimme joukkueena hyviä tänään. Vaikka oma pystyammunta meni käytännössä pieleen, teimme silti hyvän lopputuloksen, johon täytyy olla tyytyväinen.

Olli Hiidensalo ankkuroi Suomen joukkueen tiukan loppukirin jälkeen kuudenneksi.

– Voimia oli vielä viimeiselle kierrokselle ja lähdin lyömään vauhtia. Ihan en tiennyt tilannetta ennen maalia, ja Tsekki pääsi vielä puikkaamaan ohi. Hyvä kokonaispanos joukkueelta tänään, johon täytyy olla tyytyväinen.

Suomen joukkueen päävalmentaja Erik Kulstad iloitsi joukkueen menestyksestä.

– Teimme hyvää työtä jokaisella osa-alueella, ja myös huolto onnistui tänään, Kulstad tiivisti iloisena.

Lähde: Ampumahiihtoliitto

Lue myös:Suomen viestimiehistö säväytti ampumahiihdon maailmancupissa

LUE MYÖS: Viivi Lehikoiselle esitettiin karu kysymys – teki nyt muutaman asian selväksi (UrheiluAreena.fi)