Tyson Fury saa viimein unelmavastustajansa. Brittitähti pääsee kohtaamaan maanmiehensä Anthony Joshuan kehässä tämän vuoden lopussa. Furyn manageri paljasti tulevat suunnitelmat ennen 10 vuotta odotettua kohtaamista.

Saudi-Arabian nyrkkeilyliiton johtaja Turki Alasheikh vahvisti superottelun sosiaalisessa mediassa maanantaina.

Fury voitti hiljattain Arslanbek Mahkhmudovin ensimmäisessä ottelussaan 16 kuukauteen. Brittitähti uhosi tuolloin, että seuraavaksi vastustajaksi kelpaisi vain Joshua.

Furyn managerin Spencer Brownin mukaan edessä on kuitenkin yksi lämmittelyottelu ennen Joshuan haastamista.

– Tyson on ollut kaksi vuotta poissa kehästä ja hän palasi vasta takaisin. Me haluamme ehkä ennen AJ:ta vielä toisen ottelun. Kunnollinen lämmittely ja sen jälkeen olemme valmiita, Brown kommentoi Gold Star Promotionsille.

LUE MYÖS: Olympiatähti Eero Hirvonen kertoi ilouutisia (UrheiluAreena.fi)